Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.
hledat
 
 

Účinky přípravku Champix

Champix neúčinkuje na stejném principu jako náhražky nikotinu. Abychom dokázali pochopit, jak Champix pomáhá při odvykání, je nezbytné nejprve vědět, jak působí v mozku nikotin.

V mozku existují nikotinové receptory a jakmile vdechneme cigaretový kouř, nikotin se na tyto receptory naváže. Tím je vyslán signál do jiné části mozku a dojde k uvolnění látky zvané dopamin. Dopamin navozuje příjemné pocity, které ovšem trvají pouze poměrně krátkou dobu, a tělo si je brzy přeje zopakovat. Právě tyto příjemné pocity způsobují fyzickou i psychickou závislost na cigaretách a nutí kuřáka, aby si v krátkém čase zapálil další cigaretu.

Výzkumy dokázaly, že látka vareniklin obsažená v léku Champix dokáže nikotinu zablokovat přístup k receptorům, a tím pádem i zamezit vyvolání příjemného pocitu z kouření cigarety.

Cigareta tak při užívání přípravku Champix nevyvolá příjemné pocity. Champix naopak pomáhá zmírňovat abstinenční příznaky tím, že aktivuje uvolnění menšího množství dopaminu ve srovnání s nikotinem.

 

SPC Champix

Vzdělávací kurzy pro lékaře

  • Kurzy pro lékaře, kteří se chtějí intenzivněji věnovat léčbě závislosti na tabáku. Registrujte se a absolvujte kurz pro lékaře.

Jméno:
Heslo:
 

Nová registrace

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!